вторник, 22 януари 2008 г.

Испания
















Кралство Испания е държава, разположена в Югозападна Европа. Намира се на Иберийския полуостров (Пиренейския полуостров), където са и Португалия, Гибралтар и Андора. На североизток, по хребета на планините Пиренеи, е границата с Франция и малкото княжество Андора. Към Испания се числят Балеарските острови в Средиземно море, Канарските острови в Атлантическия океан, градовете Сеута и Мелиля в Северна Африка, както и много необитавани островчета от средиземноморската страна на Гибралтарския проток, като например Чафаринските острови, „скалите“ (испански: „peñones“) на Велес и Алхусемас, както и малкият Магданозен остров.
Според испанската конституция от 1978 г. Испания е парламентарна конституционна монархия. Силният следвоенен икономически растеж и развитието на търговията след като става член на Европейския съюз през 1986 г. прави икономиката на страната 10-та в света през 2002. Средната продължителност на живота, общественият транспорт, здравеопазването, инфраструктурата и грижите за здравето са на много високо равнище, въпреки че БВП на глава от населението остава 87% от този на 4-те водещи европейски стопанства.






По-важни исторически дати и събития:
1000 г. пр. Хр. - най-древната държава на полуострова - Тартес; VII в. пр. Хр. - финикийска колонизация; VI в. пр. Хр. - поява на иберийски и келтски племена ; III в. пр. Хр. - под властта на Картаген; 197 г. пр. Хр. - завоювана от Рим; 711-718 г. - част от територията е завзета от арабите; 718 г. - поражение на арабите, образувано е кралство Астурия; 756 г. - арабите създават Кордовско халифство; 785-1212 г. - постепенно изтласкване на арабите и образуване на испански кралства - Арагон, Навара, Леон, Кастилия; 1479 г. - създаване на единно Испанско кралство; 1480 г. - начало на испанската инквизиция; 1492 г. - окончателно изгонване на арабите (маври) от страната. Хр. Колумб открива Америка - начало на испанската колонизация в Централна и Южна Америка. Изселване на евреите от страната; 1504-1581 г. - Испания завладява последователно Неапол и Сицилия, Холандия, Централна и Северна Италия, Португалия; 1588 г. - англичаните разгромяват испанския флот "Непобедимата армада"; 1668-1714 г. - загуба на европейските владения; 1805 г. - битката при Трафалгар - Англия разбива френско-испанския флот; 1807-1814 г. - война против Наполеон; 1810-1926 г. - загуба на колониите в Америка без Куба и Пуерто Рико; 1834 г. - отмяна на инквизицията; 1898 г. - испано-американска война и загуба на Куба, Пуерто Рико и Филипините; 1899 г. - Германия купува от Испания Каролинските и Марианските острови в Тихия океан; 1931 г. - победа на републиканците в изборите и детрониране на краля; 1936-1939 г. - гражданска война - установяване на диктатура на генерал Франко; 1939-1945 г. - Испания запазва неутралитет във Втората световна война; 1975 г. - умира Франко. Възстановяване на монархията. Демократизация на управлението






Държавно устройство Испания е парламентарна монархия, начело с крал (Хуан Карлос I - от 22 ноември 1975 г.).
Законодателна власт - Генерални кортеси (парламент), състоящ се от две палати - сенат (Горна палата - 256 души) и Конгрес на депутатите (350 души), избрани за 4 години.
Изпълнителна власт - правителство начело с председател. Местни органи на властта (17 автономни области) имат свои парламенти и правителства, с широки пълномощия.






Административно деление 50 провинции. След 1983 г. са създадени 17 автономни области - на север - Галисия, Астурия, Кантабрия, Паис Баско, Ла Риоха и Навара; на изток - Арагон, Каталония, Валенсия и Балеарски острови; в централната част - Кастилия и Леон, Мадрид, Кастилия-Ла Манча и Естремадура; на юг - Андалусия, Мурсия и Канарски острови.






География Испания е разположена върху част от Пиренейския полуостров, Балеарските острови и Питиуските оострови в Средиземно море, Канарските острови в Атлантическия океан. Централната част на Испания е плато - Месета, със средновисоки планини Централна Кордилера, Сиера Морена и др. На север и североизток са Пиренеите, Кантабрийските планини, Иберийските планини, Каталонските планини, на юг - Андалуските планини и Сиера Невада с връх Муласен - 3478 m. Климатът е субтропичен средиземноморски, сух във вътрешността със средна януарска температура 4-5°С, средна юлска температура 12-29°С, валежи 300-500 mm годишно. Сезонни колебания в речния режим: Тахо, Дуеро, Ебро, Гуадиана, Гуадалкивир.






Стопанство Ако и настоящият раздел, и основната статия са празни, започнете да допринасяте към раздела.Съвременна Испания е високо развита индустриално-аграрна страна. По обем на промишлено производство е на пето място в Европа и на осмо място в света. Най-силно развити промишлени отрасли са машиностроене, автомобилостроене, корабостроене, автостроене, електротехническа, химическа, текстилна промишленост. Страната е богата на полезни изкопаеми. Испания е голям производител на вино (3-то място в Европа), ориз (най-високи добиви в света), бадеми, тютюн, маслини (на първо място в света по производство на висококачествен зехтин). Силно развит е морският транспорт-над 400 кораба с обща вместимост 3200 хил. тона. Най-големите морски пристанища са Билбао, Картахена, Санта Крус де Тенерифе, Барселона, Валенсия, Ла Коруня и др. По-големи международни летища са Мадрид и Барселона.
Важен дял в икономиката на страната има международният туризъм. Годишно Испания се посещава от около 48 млн. туристи (95% от тях са от западноевропейските страни). Страната притежава голяма материално-техническа база за обслужване на многобройните посетители. Голяма част от населението е ангажирано в сферата на туристическото обслужване.






Население Населението на Испания е 44 351 684 души (2006). Преобладаващата религия е християнството - 97,6% от населението (от тях католици - 97,4 %, протестанти - 2,6 %). Основните етнически групи са кастилци (65,9%), каталонци (18,4%), галисийци (8,1%), арагонци (2,5%), баски (2,4%), леонци (2,3%), други (0,5%).

Осигуреност с жилища Средно на всеки испанец се пада по 45 m² обща площ на жилище(2005 г). За сравнение: В Узбекистан на всеки жител се пада средно 14 m²,в Русия - 20,5 m², в България и Унгария - по 30 m², в Ирландия - по 33 m², в Португалия - по 36 m², във Франция - 37 m², в [Германия] - 44 m², в Дания - 52 m², в Люксембург - 53 m², в Швеция и Белгия - по 55 m². Делът на собственици на жилищата възлиза на 87 % от населението. По този показател Испания заема 1-то място в Евросъюза.
Отношение към сексуалните малцинства Макар че Испания винаги се е смятала за държава с достатъчно силно влияние на католическа църква, две трети от испанците поддържат легализацията на еднополовите бракове в страната. [източник?] Еднополов брак може да бъде регистриран в Испания при условие, че поне един от бъдещите съпрузи има испанско гражданство. Законът за легализация на еднополовите бракове влезе в сила на 3 юли 2005 г. Испания стана третата страна в света след Холандия и Швеция, която напълно равнопоставя еднополовите бракове към разнополовите. Испанските еднополови двойки имат право да осиновяват деца.

Казанлъшка гробница
















Тракийската гробница в Казанлък е зидана кръглокуполна гробница, която се намира в Казанлък и е част от голям некропол, разположен в близост до древния тракийски град Севтополис. Датирана е в края на IV в. пр. Хр. - началото на III в. пр. Хр. и от 1979 е в списъка на ЮНЕСКО на Световното културно и природно наследство.
Гробницата на тракийския владетел е открита случайно през 1944 година от войници, които копаели окоп в североизточната част на Казанлък. Осъзнали, че са открили нещо важно, те извикали археолог и той потвърдил предположенията им. Така бил открит забележителен паметник от ранноеленистическата епоха у нас, който сега е сред Стоте национални туристически обекта.
Световната си известност гробницата дължи на уникалните си стенописи в коридора и куполното помещение — едни от най-добре запазените стенописи на антична живопис от ранноелинистическата епоха.
Неизвестният художник е работил с 4 основни цвята: черен, червен, жълт и бял. Използвани са две техники: мокро фреско при декоративната и фигуралната живопис и темпера при оцветяването на пода и стените.
Стенната декорация прилича на лицевата стена на богата постройка, облицована с мраморни плочи и завършваща с архитектурни детайли. Представените в коридора фризове с пеши и конни воини възпроизвеждат сцена на сблъсък между две неприятелски войски, като на западната стена е изобразена сцена на единоборство. Според Иван Венедиков в дромоса е изобразено историческо събитие, свързано с живота на погребания в гробницата владетел, а според Иван Маразов това е митична сцена, представяща войнското достойнство на погребания.
Входът на гробницатаВ центъра на главния фриз в купола, срещу ниския правоъгълен вход, са изобразени фигури на мъж и жена, седнали край масичка с храна, а около тях — прислужници, носещи дарове. Значително по-високата фигура с поднос, в който се забелязват нарове, вероятно е Богиня-майка (от типа на Деметра), посрещаща починалите в подземното царство. Много реалистично е изобразена сцена на погребално угощение с шествие. Според Людмила Живкова, сплетените ръце на съпрузите въплъщават идеята за прощаване и раздяла с мъртвия, а според Иван Маразов те са знак за брачен ритуал, свещен брак с богинята-дъщеря (от типа на Персефона) в отвъдното. Знатната съпружеска двойка е увенчана със златни венци — белег на героизиране. С изключително майсторство са представени колесничар, колесница и коне, като част от погребалното/сватбено шествие. В шествието участват още музиканти, свирещи на тръби.
Паметникът датира от края на 4 и началото на 3 век преди новата ера, когато тракийската държава с център Севтополис - градът-столица на Севт ІІІ, е била в голям културен, икономически и политически подем.
Достъпът до оригиналната Казанлъшката гробница е строго ограничен, с цел съхраняване на стенописите. Достъпна за посещения е изградената в близост гробница-копие. Проектант на гробницата-копие е архитект Младен Панчев. Художниците, пресъздали стенописите, са: професор Любен Прашков, Златка Кожухарова и Слави Войков.



Казанлъшката гробница е рядко свидетелство за строителното майсторство на траките и за живописното изкуство през елинистическата епоха. Тя е най-старата и единствена със запазени живописи в Европа.
През 1979г., на сесията на Комитета за световно културно и природно наследство, състояла се в гр. Луксор, Египет, Казанлъшка гробница е включена в Списъка на световното културно и природно наследство.